مشاهده / بستن موضوعات
برنامه دولت رفع بیکاری و معضلات اقتصادی کشور است
به گزارش ایسنا، دکتر محمد رضا خباز در همایش منطقه ای استانداری های گلستان، مازندران و سمنان که صبح امروز با حضور معاون سیاسی وزیر کشور، نماینده ولی فقیه در گلستان، استانداران، معاونین ، فرمانداران ، بخشداران و مدیران کل ستادی در گرگان برگزارشد، اظهار کرد: باید به آن اعتقاد داشته که با درآمدهای نفتی و دولتی نمی توان کشور را اداره کرد و راه نجات کشور مردمی کردن اقتصاد، جلب بیشتر سرمایه های غیر دولتی و حرکت به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی است.
 وی تصریح کرد : باید امید را از اقتصاد دولتی قطع کرده و به سمت بهره مندی حداکثری از پتانسیل های موجود حرکت کنیم که در صورت اجرای کامل این طرح، حل آسیب های فراوان اقتصادی مانند نبود فرصت های شغلی دست یافتنی است.

 به گفته وی، یکی از اقداماتی که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد ، تاکید بر آرام بودن فضای کشور برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است تا با بهره گرفتن از سرمایه های این افراد، طرح های ناتمام و همچنین برنامه هایی که امکان اجرای آن توسط بودجه های دولتی وجود ندارد را به مرحله اجرا برسانیم.

خباز به برنامه های جدی استان سمنان برای افزایش سرمایه گذاری های غیر دولتی اشاره کرد و گفت : در شرایطی که مجموع اعتبارات دولتی استان امسال به  210 میلیارد تومان رسید با برگزاری جلسات مستمر با سرمایه گذاران، چندین تفاهم نامه به ارزش بیش از 7 هزار میلیارد تومان اجرا شد که حتی اگر نیمی از این تفاهم نامه ها به مرحله اجرا برسد، تاثیر شگفت انگیزی بر اقتصاد استان خواهد گذاشت.

استاندار سمنان  ادامه داد: یکی از مشکلاتی که سرمایه گذاران با آن دست به گریبان بوده و از آن گلایه می کنند، سیستم اداری پر پیچ و خم و ناکارآمد اداری است که در برخی موارد منجر به ناامیدی سرمایه گذران شده و آن ها را در مراحل اخذ مجوزها از ادامه فعالیت پشیمان می کند.

 وی اظهار کرد: راه اندازی سامانه بهین یاب ، یکی از اقدامات موثر دولت برای شناسایی مشکلات و آسیب های صنایع بود که پس از گذر از مراحل شناسایی آسیب ها، پرداخت تسهیلات موردن نیاز، بسیاری از این صنایع را بار دیگر به چرخه تولید و صنعت کشور بازگرداند.
 
وی اضافه کرد: در استان سمنان 780 واحد پس از ثبت نام در این سامانه و انجام ارزیابی های کارشناسی، واجد شرایط دریافت تسهیلات شدند که دولت با پرداخت 460 میلیارد تومان، زمینه انجام دوباره تولید و ایجاد فرصت شغلی را در اختیار این صنایع قرار داد.

خباز تصریح کرد: با اجرای این طرح ها و کمک به انجام سرمایه گذاری های گسترده بخش خصوصی، نرخ بیکاری استان سمنان 8.3 درصد است که تلاش میکنیم این رقم را با تکمیل طرح های نیمه تمام و کمک موثرتر به صنایع نیمه فعال، باز هم کاهش دهیم.

به گفته وی، یکی از آسیب های جدی سرمایه گذاری در ایران ، نرخ بالای سود بانکی است و در شرایط فعلی با سود 18 درصد که امیدواریم تلاش دولت برای کاهش این نرخ به ثمر نشسته و راه ورود سرمایه گذاران بیشتر به اقتصاد کشور فراهم شود.
انتهای پیام